Dziękujemy za zainteresowanie naszą ofertą. Z całą pewnością masz wiele pytań dotyczących fotowoltaiki, chcesz poznać warunki techniczne, a także znaleźć odpowiedź na pytania, które nurtują każdego, kto musi podjąć prawidłową decyzje. Na tej stronie postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania dotyczące paneli słonecznych produkujących energię elektryczną. Chcemy jednocześnie przypomnieć o fakcie, iż cała instalacja objęta jest zawsze gwarancją, a dodatkowo producenci paneli fotowoltaicznych deklarują sprawność w konkretnym okresie czasu. U nas dowiesz się wszystkiego na ten temat, dostaniesz wiarygodne, potwierdzone informacje na temat kosztów i korzyści.
Czy warto wybrać markowe panele fotowoltaiczne?
Poszukując paneli fotowoltaicznych z pewnością spotkasz się z różnymi propozycjami, innymi pod względem technicznym, ale również innymi pod względem ceny. Naturalnie może pojawić się pytanie: czy warto inwestować w panele markowe, czy może lepiej zainwestować w tanie panele, głównie importowane z Chin? Tego typu dylemat pojawić się może nie tylko w przypadku paneli fotowoltaicznych, ale także innych urządzeń. Wiele osób już się przekonało o tym, że taniej nie zawsze oznacza taniej, a szczególnie w przypadku kiedy panel słoneczny ma nam służyć bezawaryjnie 30 lat i dłużej (biorąc pod uwagę już spadek efektywności). Proszę więc sobie wyobrazić, że w większości przypadków instalacja spłaca się średnio 10 lat (nie uwzględniając dotacji), a korzyści ma nam przynosić przez kolejne 20 lat. Solidne panele fotowoltaiczne mogą utracić 0,7% sprawności w ciągu jednego roku użytkowania, tak więc nawet po 25 latach ich efektywności powinna być zadawalająca dla użytkownika. Czy w przypadku tanich paneli fotowoltaicznych możemy zakładać taką efektywność w czasie? Niestety można mieć tutaj obawy, dlatego właśnie większość użytkowników instalacji fotowoltaicznych decyduje się na zakup paneli w gwarancją producenta, który jest wiarygodny.
Czy zimą trzeba odśnieżać panele fotowoltaiczne?
Praktyka pokazuje, że odśnieżanie, przy prawidłowo zainstalowanych panelach fotowoltaicznych nie jest wymagane. Z obserwacji wynika, że spadek rocznej wydajności instalacji fotowoltaicznej z powodu zaśnieżenia wynosi od 1 do 4% - to rzeczywiście niewiele. Dzieję się tak głównie dlatego, że barwa panela powoduje naturalne przyciąganie promieni słonecznych a prawidłowy kąt nachylenia powoduje obsuwanie się śniegu. Warto w tym miejscu wspomnieć, że użytkownik ma możliwość posiadania specjalnego oprogramowania, które stale monitoruje pracę instalacji, tak więc produkcja prądu jest zawsze pod kontrolą.
Czy warto zlecić montaż paneli fotowoltaicznych firmie, czy może zamontować samodzielnie?
Zdecydowanie nie warto instalować w domu paneli fotowoltaicznych we własnym zakresie - zlecając to firmie po prostu zapłacimy za to mniej. Zamawiając montaż paneli słonecznych w domu zapłacimy dużo mniejszy podatek VAT. Dodatkowo trzeba mieć na uwadzę, że przy ewentualnej reklamacji produktu u producenta należy przedstawić dowód zakupu. Kolejną sprawą jest samo zgłoszenie instalacji do Rejonu Energetycznego - nasza firma dokumenty przygotuje w ramach usługi. Kolejną sprawą jest wykonanie pomiarów nowej instalacji - te sprawy będą miały również znaczenie w przypadku ubezpieczenia budynku. Chociaż montaż paneli fotowoltaicznych wydawać się może prosty to jednak warto wiedzieć, że tutaj szczegóły mogą mieć duże znaczenie: właściwy wybór miejsca, odpowiedni przewód połączeniowy (złe parametry przewodu to spadek wydajności), odpowiednie nachylenie itd.
Zobacz także informacje na temat Rekuperacja.